10 dolog, amit nem tudtál a Bitcoinról

A manapság egyre nagyobb népszerűségnek örvendő kriptovaluták hatalmas profitot hoztak rengeteg embernek. A legelső és legismertebb mind közül a Bitcoin, amiről elhoztunk 10 dolgot, amit biztosan nem tudtál.

1.     A titokzatos Teremtő

A Bitcoint 2009-ben egy Satoshi Nakamoto néven ismert személy vagy csoport hozta létre. 2010-ben viszont eltűnt az internetről, és azóta sem hallottak róla. A személyazonosságát rejtély övezi, senki nem tudja, hogy egyáltalán valaha élt-e ilyen nevű személy vagy sem. Az egyetlen mód, ahogyan bárki valaha fel tudta vele venni a kapcsolatot, az e-mail és különböző fórumok voltak.
Bitcoin-pénztárcájában mintegy 980 000 bitcoin található, ami a bolygó egyik leggazdagabb emberévé teszi.

2.     A Satoshi

A Bitcoin alkotója iránti tisztelet jeleként a bitcoin legkisebb egységét satoshinak nevezik. Egy Satoshi értéke körülbelül 0,00034 (34 százezred) amerikai dollár (2021. 01. 25.-én), ami nagyon – nagyon alacsony érték. Egy bitcoin előállításához pedig százmillió Satoshi kell. A jelenlegi, nagyon ingadozó bitcoin értékek szerint ahhoz, hogy egy Dollárunk legyen, közel 3000 Satoshi szükséges.

3.      Bitcoinok elvesztése

A Bitcoin-cím, más néven bitcoin address egy olyan kódsorozat, amely matematikai, kriptográfiai műveletek útján képződik. Ezekhez a címekhez kapcsolódnak a hálózatban lévő bitcoinok, azaz ezen tárolódnak. a Bitcoin-cím elvesztése, nem csak azt jelenti, hogy elveszíted egyedi azonosítódat; hanem azt, hogy elveszíted a bitcoin pénztárcád teljes tartalmát. A kutatások azt mutatják, hogy az összes Bitcoin-cím legalább 60 százaléka szellem, ami azt jelenti, hogy a Bitcoin-t használók hatalmas része elveszítette címét, és nincs módja hozzáférni pénztárcájához.

4.     Liberland

2015 áprilisában született egy mikronemzet Horvátország és Szerbia között, Liberland néven. Alapítója és elnöke Vít Jedlička politikus, publicista, aktivista. Liberland hivatalos pénzneme a bitcoin. A kormány úgy véli, hogy a Bitcoin és a blockchain mögöttes koncepciói biztonságos és átlátható módszert nyújtanak az elektronikus, pénzügyi és fizikai eszközök nyilvántartására.

5.     Feldolgozási teljesítmény

A bitcoinok bányászatának folyamata drága; rengeteg tőkét, időt és villamos energiát emészt fel. A bitcoinok bányászatához az adott célra használt szerverek szükségesek. Minél gyorsabban dolgozod fel az adatokat, annál gyorsabban tudsz hozzáadni blokkot a blokklánchoz, és annál gyorsabban jutsz bitcoinhoz.

(Forrás: Twenty/20)

6.      Áramfogyasztás

Az összes bitcoin-bányászati ​​gazdaság együttesen körülbelül 60 terawattóra villamos energiát fogyaszt, ami körülbelül 6 x 1010 kilowattóra –ami több mint Magyarország éves áramfogyasztása.

7.      Bitcoin tilalom

Bár a világ több országában, például Kanadában és Amerikában, teljes szívvel elfogadták a Bitcoint, néhányban nem. Olyan országok, mint Bolívia, Izland, Banglades és Ecuador, teljesen megtiltották a bitcoin használatát. Vannak olyan országok is, köztük India, Thaiföld és Irán, amelyek arra kérték lakóikat, hogy legyenek óvatosak a kriptovaluták használata közben, de nem tiltották be teljesen – azonban nem fogadják el törvényes fizetőeszközként.

8.      Korlátozott számú bitcoin

Van egy korlát, hogy hány bitcoin létezhet a piacon: 21 millió. Ebben a pillanatban már több, mint 17 millió bitcoin van forgalomban; ez azt jelenti, hogy a 21 millió közel 80 százaléka már ki lett aknázva. De ne aggódj; 2140-ig még lesznek bitcoinjaink. Ez annak köszönhető, hogy a bányászokat hogyan jutalmazzák. A bányászokat 6,25 bitcoinnal jutalmazzák a blokklánchoz hozzáadott blokkokért, és négyévente a jutalom felére csökken. A következő felezés várhatóan 2024-ben következik be, amikor a jutalom 3,125 bitcoinra csökken.

9.     A „B” ereje

A Bitcoin nagy-és kisbetűvel írva két külön dolgot jelent. Kicsivel írva (bitcoin) arra a kriptovalutára utal, amelyet a tranzakciók végrehajtására használnak. Míg nagybetűvel (Bitcoin) arra a főkönyvre utal, amely információkat tárol ezekről a tranzakciókról.

10.   Gyorsabb, mint a szuperszámítógépek

A világ leggyorsabb szuperszámítógépe, a Summit 122,3 petaflop sebességgel dolgozik, ami másodpercenként négymilliárd lebegőpontos műveletet jelent. Ha a teljes Bitcoin hálózatot nézzük, a feldolgozási teljesítmény körülbelül 80 704 290 petaflop. De egy szuperszámítógép több különböző dolgot képes megtenni, míg a Bitcoin hálózat egyetlen dolga az, hogy blokkokat ad hozzá a blokklánchoz.

Címlapkép: Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images

Légy tagja exkluzív közösségünknek membership

Ajánlott cikkek

Messi autókollekciója

Ezt nem tudtad a Rolexről

Bill Gates 10 titka a sikerhez

5 milliárd forintba kerül ez a karóra